Сервіс Наш CASH – слідкуй за витратами своєї місцевої ради

Онлайн сервіс nashcash.ml – це сучасна аналітично-программна система моніторингу та аналізу публічних коштів
що підлягають оприлюдненню. Робота сервісу відбувається на базі відкритих Open Data даних порталу spending.gov.ua що стосуються використання публічних коштів сільських, селищних рад,
комунальних підприємств, відділів Житомирської РДА які зареєстровані та діють в територіально-адміністративних межах Житомирського району.


Передмова

Однією з вимог майдану 2013-2014 рр. була публічність та відкритість державних даних, саме ця вимога передувала розкриттю державних даних і як результат першою такою платформою став портал spending.gov.ua.

Spending.gov.uaце офіційний державний інформаційний портал у мережі Інтернет, на якому оприлюднюється інформація про використання публічних коштів та реалізується ідея «Прозорого бюджету» , розробкою порталу на старті займалась ініціативна группа а надалі портал було передано в державну власність.

«SPENDING» був першим модулем, через який реалізовано Закон України «Про використання публічних коштів». У вересні 2015 року було створено Офіційний портал публічних фінансів України E-DATA.GOV.UA на якому оприлюднюються:

 • Трансакції казначейства
 • Звітність та договори розпорядників, державних цільових фондів, державних та комунальні підприємств

Завдяки запуску першого модуля проекту Україна піднялася в світовому рейтингу Global Open Data Index на 54 місце з 122 країн світу.

З 15 вересня 2015 року на порталі оприлюднюються всі трансакції Державної казначейської служби, з листопада на ньому доступна інформація про використання коштів державного і місцевих бюджетів, а у січні інформацію почали розкривати суб’єкти господарювання державної і комунальної власності, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків.

Мета проекту Наш CASH

Створити зручний відкритий ресурс на базі данних Державного порталу spending.gov.ua , який забезпечить додаткові інструменти моніторингу та поглибленого аналізу витрат державних фінансів розпорядниками Житомирського району та задовольнить право громадськості на доступ до інформації.

Як це працює?

Державний портал Spending відображає поодиноко конкретну інформацію по конкретному платежу. Давайте спробуємо порівняти як ми сприймаємо поодинокі дані, поглянемо зі сторони жителя котрий намагається ознайомитись із витратами своєї місцевої ради і як рада розпоряджається місцевим бюджетом, користувач побачить незрозумілу мішанину, щоденні платежі не нададуть ніякої об’єктивної інформації, спробуємо на прикладі Вільшанської сільської ради Чернігівська обл., Сосницький район:


– 228 грн. оплата за користування телефоном,електроенергію,
– 129 грн. на дослідження води,
– 150 грн. розміщення інформації в газеті
– 3000 грн. на продукти харчування для дитячого садочку і так надалі…

Але що ж відбудеться якщо зібрати ці всі платежі за рік та згрупувати їх наприклад за отримувачем? Виявиться, наприклад що дороги постійно ремонтує той самий підрядник що і три роки назад, хоча громада села отримала обіцянку від голови сільської ради змінити підрядника покращивши цим самим якість виконання робіт, наприклад постачання продуктів харчування в дитсадочок на 2 млн. грн. щорічно майже монопольно належить підприємцю з іншого району навіть при систематичних скаргах на якість продуктів та ін.

Отже, ми прийшли до висновку що буде досить доцільно надати користувачу спектр опцій для массової обробки трансакцій, группувати платежі по розміру, виконувати сумарні зрізи по рокам, будувати ТОП рейтинги отримувачів державних коштів, спостерігати за динамікою витрат, на трансакційний взаємозв’язок між контрагентами (замовник-виконавець), відслідковувати сумнівні трансакції “за копійку до 200” які є досить розповсюдженим явищем коли розпорядник недобросовістно розбиває одну і ту саму послугу на декілька ніби різних, навмисно недотягуючи сумами замовлення послуг до порогу 200 тис. з метою не віддавати замовлення на тендер а віддати місцевому виконавцю (з різних приводів) навіть не зважаючи на низьку якість виконання робіт, хоча можливо було заощадити бюджетні кошти на тендері.

Додатково ми зробили акцент на максимальній візуалізації інформації, так чи інакше візуалізація фінансів простіше засвоюється та відображає фінансове “життя” рад, організацій, управліннь та відділів.

Тобто досягнути більш обєктивного погляду на фінансову взаємодію місцевої ради та виконавця можливо при умові массової обробки платежів. Саме такі інструменти надає сервіс Наш CASH. Робота над сервісом розпочалась на початку 2018 року, та до січня 2019 року проходило beta тестування, обчислювальне навантаження та виправлення дрібних недоліків і наразі сервіс цілком готовий до повноцінного користування.

Які інструменти надає сервіс Наш CASH?

набори модулів та пояснення до них

 • ТОП одержувачі – дозволяє отримати інформацію про отримувачів що отримали найбільші загальні суми від обраного розпорядника з можливістю зрізу по рокам
 • Динаміка витрат – модуль підсумовує загальні витрати розпорядника за кожен місяць року, та відображає у вигляді динамічного лінійного графіку за обраний рік
 • Модуль передпорогові – модуль відображає рейтинг ТОП 10 одержувачів що отримали найбільші загальні суми з
  “передпорогових” (сумами від 180000 до 200000 грн.) трансакцій від обраного розпорядника, з можливістю змінювати діапазон сум.
 • Відомості з ЄДР (Загальні) – надає швидкий та зручний доступ до Державного реєстру юридичних та фізичних осіб
 • Відомості з ЄДР (Стислі) – швидкий доступ до сторінки з інформацією з про розпорядника з Державного реєстру юридичних та фізичних осіб на сторінках OpenDataBot
 • Розпорядник на DoZorro – швидкий доступ на сторінку розпорядника в системі DoZorro
 • Перевірити на spending.gov.ua – пряме контрольне посилання на інформацію про трансакцію на Державному порталі spending.gov.ua
 • Трансакції між контрагентами – перелік трансакцій “взаємозв’язок” між розпорядником та одержувачем коштів відсортованих за датою трансакції у порядку від нових до старих.
 • Динаміка між контрагентами – перелік трансакцій “взаємозв’язок” між розпорядником та одержувачем коштів у вигляді графіку “Динаміка”.
 • Вхідні трансакції – всі вхідні трансакції що отримано одержувачем (в трансакції), від всіх розпорядників що є в системі Наш CASH, наразі їх 39, перелік розпорядників можна побачити на головній сторінці https://nashcash.ml
 • Модуль ТОП 10 – модуль відображає ТОП 10 розпорядників (
  перелік розпорядників можна побачити на головній сторінці https://nashcash.ml ) від котрих одержувач отримав найбільшу загальну суму коштів.
 • Модуль Динаміка надходженнь – модуль підсумовує загальні надходження коштів що підлягають оприлюдненню за кожен місяць року, та відображає у вигляді динамічного лінійного графіку за обраний рік
 • Інформація з ЄДР – швидкий доступ до Державного реєстру юридичних та фізичних осіб.
Яку роль відіграють подібні сервіси та відкриті дані загалом?

Відкриті дані — це цінний ресурс, який допомагає посилити цифрову та “реальну” економіки країни. Про це свідчать результати глобальних досліджень. Очікується, що економіки країн Великої двадцятки зростуть на 1,1% ВВП завдяки відкриттю пріоритетних наборів даних. А як щодо потенціалу для України?
Київська школа економіки та Open Data Institute використовуючи авторитетну методологію дослідження Європейської комісії, проаналізували економічний потенціалвідкритих даних для України. Ми стали першою країною за межами країн Великої двадцятки, де був проведений такий аналіз.
Дослідники виявили, що вже у 2017 році відкриті дані принесли нашій державі понад 700 млн дол. Якщо рух за відкриті дані в Україні й надалі набиратиме обертів, ця цифра може зрости до 1,14 млрд дол або 0,92% ВВП до 2025 року.

Катерина Оніліогву
керівник напрямку відкритих даних, проект USAID/UK aid “Прозорість та підзвітність в державному управлінні та послугах” / TAPAS

Робота над проектом Наш CASH не зупиняється, сервіс щоденно оновлюється інформаційно, також постійно будуть додаватись нові опції аналізу, візуальні зміни інтерфейсу тощо.

Підписуйтесь та слідкуйте за нами у нашому Telegram каналі!

Шейр публікації

1 thought on “Сервіс Наш CASH – слідкуй за витратами своєї місцевої ради

Comments are closed.

Категорії