Чи дійсні долари 1996 року випуску
З 1992 року в Україні офіційно впроваджено у готівку долар США. Це дало зелене світло багатьом громадянам для валютних заощаджень. З’явилася велика ймовірність появи в руках банкноти старого зразка, а разом із нею сумнівів у її платоспроможності.
Ми вирішили з’ясувати, чи ходять долари старого зразка в країні, чи беруть старі долари, які долари не приймають у банках України і як найкраще розпорядитися купюрами старого зразка.
Долари якого року випуску дійсні в Україні: чому виникає сумнів у “старих” банкнотах
Для ефективної боротьби з фальшивомонетниками регулярно додаються нові захисні ознаки, змінюється дизайн купюри. Вже з 90-х років при виробництві американської валюти почали вдосконалювати методи захисту банкнот, використовувати інноваційні технології, а це означає, що шанси на фальшивку поступово пішли на спад. У 1996 році виготовлено 100 доларів нового зразка, максимально посилено захист валюти всіх номіналів за допомогою мікродруку та захисних ниток. Тому 1996 вважається переломним у питанні віку банкнот. Не передбачає повне вилучення поточних купюр з обороту. Вони поступово виводяться з готівки, але є дійсними та обов’язковими до прийому в будь-яких фінансових установах.
Робимо висновок, які купюри доларів є дійсними – всі, але складнощі в обміні виникнуть із грошовими знаками, випущеними до 1996 року.
Якого року випуску долари в ході в Україні
За історію існування доларові купюри США зазнавали істотних змін, починаючи з 1861 року, коли випустилася перша серія банкнот.
Відповідь на запитання, долари яких років дійсні в Україні не настільки очевидні, як для жителів США. В Америці можна розраховуватись будь-якою банкнотою, не звертаючи уваги на рік випуску. Вітчизняні національні та комерційні банки, приймаючи готівкову американську валюту від громадян, обмінюють її через фінансові структури у держави-емітента. Ця процедура тягне за собою додаткові матеріальні витрати та тимчасові витрати.
Щоб не ставити питання, долари якого року випуску ще дійсні в Україні, розрахуйтеся старими грошима в черговій поїздці за кордон. Проте цей спосіб для більшості українців не завжди доступний. Тому згідно з постановою Нацбанку №502, комерційні та державні банки зобов’язані приймати долари старого зразка, включаючи незначні ушкодження на нові за комісію, встановлену банком. Громадянин, який звернувся із цілою стодоларовою купюрою 1996 року випуску, має законне право на її рівноцінний обмін на купюру 2009 року.
Відповідно до постанови Нацбанку №502, комерційні та державні банки зобов’язані приймати долари старого зразка, включаючи незначні ушкодження, на нові за комісію, встановлену банком.
На жаль, практично не завжди все відбувається вищеописаним чином. Діяльність касира регламентується крім ухвал НБУ також внутрішніми розпорядженнями банку. В одному випадку без складнощів зроблять обмін, в іншому – візьмуть на інкасо (спеціальна процедура автентичності) і приблизно протягом місяця зроблять обмін. За цю послугу ви сплатите встановлену банком комісію. Проте, відмовити у цій операції жоден банк немає права.
Чому касири неправомірно відмовляють в обміні старих банкнот на нові? Банальний людський чинник та відсутність компетенції здебільшого. Адже у разі відмови клієнт, швидше за все, піде в інший банк, ніж витрачатиме час на розгляд та скарги. Можливою причиною є недостатньо професійне обладнання. Деякі детектори вимагають від оператора знань розташування захисних елементів, а касові працівники можуть не володіти, орієнтуючись лише докладне вивчення грошових знаків нових емісій.
Сподіваємося, наші рекомендації зорієнтували вас у питанні валютообміну доларів США і тепер кожен упевнено відстоює свої права у будь-якій ситуації.